Vaikystėje išbandęs ne vieną sporto šaką, Darius Kutka ilgiau užsiliko sporto salėje. Ilgainiui suprato, kad nori savo patirtimi pasidalinti su kitais ir, užuot nuobodžiai leidus darbo valandas biure, ieškoti galimybių tapti treneriu ir gyventi iš mylimos veiklos. Vaikinas neslepia, kad aukštąjį išsilavinimą įgijus visai kitoje srityje, jam tenka dirbti dvigubai daugiau nei kolegoms, bet dėl savo svajonės jis pasiryžęs stengtis tiek, kiek reikės.
„Norint būti sėkmingu treneriu, būtina nuolat investuoti į savo žinias“, – pabrėžia asmeninių ir grupinių treniruočių treneris Darius Kutka ir dalijasi savo istorija.
Tėvai nuo mažens rūpinosi mano užimtumu ir leido į įvairius būrelius. Ilgiausiai lankiau futbolo, vandensvydžio, vėliau – plaukimo treniruotes. Esu bandęs ir treniruoklių salę, bet niekur neužsilaikydavau ilgiau nei 2 metus. Sportas stipriau įtraukė 2012 metų vasarą, kuomet pusbrolis pakvietė į salę sportuoti kartu ir net sumokėjo už abonementą. Ilgainiui sportuodamas supratau, kad mokydamasis iš asmeninės patirties esu įgavęs nemažai žinių apie treniruotes. Be to, man nepatiko sėdimas darbas, kurį dirbau nuo 8 iki 17 val., jaučiau, kad esu ne savo vietoje, todėl nusprendžiau savo pomėgį susieti su darbu ir perduoti savo patirtį kitiems žmonės.
Stengiuosi išsiskirti įvairiapusiškumu
2016 metų pabaigoje gavau trenerio licenciją. Mokymams pasirinkau „Aeromix“, nes dėstytojų patirtis ir pasiekimai nekėlė abejonių. Sportas man nebuvo naujiena, ypač treniruoklių salėje, bet „kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių“. Atrodo žinai daug, o pradėjęs gilintis pamatai, kiek dar nežinai. Tas žinių stygius įkvėpė nesustoti. Už palaikymą esu labai dėkingas savo šeimai, kuri mano tikslą rėmė ne tik morališkai, bet ir finansiškai. Nežinau, ar būčiau pajėgęs pats pilnai susimokėti už mokslus.
Vis tik, nors nejaučiau spaudimo iš aplinkos, kelias link trenerio darbo nebuvo lengvas. Vilniuje konkurencija nemaža, aš esu baigęs geologijos magistrą, neturėjau trenerio darbo patirties. Siunčiant CV į sporto klubus, mano pasiekimai didelio susižavėjimo niekam nekėlė. Nesulaukęs jokių pasiūlymų, nusprendžiau pradėti individualią veiklą ir dirbti sau. Tuo metu kaip tik atsidarinėjo naujas „Lemon Gym“ sporto klubas Šiaurės miestelyje su man priimtinom sąlygom vykdyti trenerio veiklą. Kreipiausi į juos ir mane priėmė.
Treneriu dirbu jau daugiau nei metus, o fitnese esu apie 7 metus. Kol kas be trenerio darbo vis dar esu ir valstybės tarnautojas, bet siekiu, kad trenerio darbas taptų mano pagrindine veikla. Šiuo metu dirbu „Lemon Gym“ ir „People Fitness“ sporto klubuose. Vedžiau asmenines treniruotes, bet visai nesenai išsilaikiau TRX diržų ir funkcinių treniruočių trenerio sertifikatus. Stengiuosi išsiskirti įvairiapusiškumu – pasiūlyti treniruotes ne tik treniruoklių salėje, bet ir su kitu inventoriumi, daryti jas nemonotoniškas, smagias. Dalinuosi savo žiniomis ne tik iš patirties, bet ir iš literatūros, seminarų. Lengvai rasti kalbą su kiekvienu klientu padeda kantrybė ir komunikabilumas bei humoro jausmas.
Sėkmingam treneriui reikalingas pašaukimas mokyti
Didžiausia motyvacija – noras būti geriausiu savo srityje, taip pat laimingi ir besišypsantys klientai. Labiausiai didžiuojuosi, kai pavyksta pasiekti tą mažą žingsnelį link svajonės, tad sunkiai dirbu ir stengiuosi tobulėt kiekvieną dieną. Tad jeigu kas galvoja, kad trenerio darbas – lengvas būdas užsidirbti daug pinigų, galiu nuliūdinti – taip nėra. Siūlyčiau užsiimti kita veikla. Kartais grąža būna daug mažesnė nei įdėta pastangų. Bet jei mėgsti bendraut su įvairiais žmonėmis ir turi pašaukimą mokyti, nuolatos mokytis ir tobulėti, tada šitas darbas tau.
Dažnai tenka žmonėms aiškinti, kodėl yra taip, o ne kitaip. Paaiškinimo, kad aš žinau arba mane taip mokė, neužtenka. Norint būti sėkmingu treneriu, tikrai nepakanka baigti tik bazinius mokymus. Svarbu ne tik mokėti taisyklingai atlikti pratimus, reikia žinoti žmogaus judėjimo biomechaniką, fiziologiją, anatomiją, išmanyti marketinginę šio darbo pusę tam, kad klientai rinktųsi tave, o ne kitą trenerį. Tenka investuoti ne tik į seminarus, bet ir pirkti literatūrą, mokėti už reklamą, skirti daug asmeninio laiko.
Norėdamas būti geresnis už kitus, turiu dirbti dvigubai daugiau
Kadangi mano aukštasis išsilavinimas nesusijęs su sportu, turiu investuoti dar daugiau laiko ir pastangų, kad įrodyčiau, jog esu ne blogesnis, o geresnis už kolegas. Turiu dirbti dvigubai daugiau. Stengiuosi lankytis įvairiuose seminaruose, skaitau specializuotus universitetų vadovėlius apie sportą, sveiką gyvenseną, sporto fiziologiją, mitybą ir kt. Visada stengiuosi rinktis mokymus atsižvelgęs į temą ir kokios kompetencijos žmogus dėstys ją.
Pastaruoju metu dažnai tenka lankytis gydytojų seminaruose, nes žmonės kreipiasi į trenerį ne tik dėl treniruočių, bet ir dėl gydymo, skausmų. Mano manymu, tai yra neteisinga, nes gydo medikai, o treneriai treniruoja. Visada patariu pirma išsitirti gydymo įstaigoje ir tik po to kreiptis į trenerį. Be to, daugelio mūsų gyvenimo būdas tikrai neprideda sveikatos, todėl stengiuosi gilintis į sporto sritį kaip į sveikatos stiprinimo ir ugdymo priemonę.
Šiuo metu mokausi, kaip padėti žmonėms susitvarkyti su savo skausmais ar negalavimais sportuojant ir sveikai maitinantis. Geri rezultatai, dingę ar sumažėję negalavimai, klientų šypsenos ir padėkos įkvepia stengtis toliau. Malonu, kai žmogus patiki ir savo kailiu įsitikina, kad sportas, mityba ir blogų įpročių atsisakymas taip kardinaliai keičia gyvenimo kokybę.
Gyvenime vadovaujuosi 5 taisyklėmis:
• Turėk savo viziją ir siek jos;
• Niekada nemąstyk siaurai, siek neįgyvendinamų tikslų;
• Ignoruok tuos, kurie sako: „tau nepavyks, tu nesugebėsi“;
• Dirbk neskaičiuodamas savo laiko;
• Ne tik imk, bet ir duok. Kad kažką gautum, turi ir duoti.
„Labai graži istorija, atskleidžianti nelengvą kelią, bet kartu įrodanti, jog nepasiekiamų dalykų nėra. Atėjęs į mūsų mokymus Darius buvo nusiteikęs labai rimtai, tuo išsiskyrė iš aplinkinių. Jis gilinosi į daug dalykų, kurie kitiems atrodė nereikšmingi, o baigęs mokymus pradedantiesiems ir įgijęs licenciją niekur nedingo, kaip dauguma – toliau aktyviai mokosi, dalyvauja specializuotuose seminaruose, skirtuose pažengusiems. Net neabejoju, kad artimiausioje ateityje mes apie jį dar daug išgirsime, nes Darius yra atviras informacijai, naujovėms bei atkakliai siekia savo tikslų. Mokymų metu pateikiame visiems vienodą informaciją, tačiau kiek žmogus pasiima, priklauso tik nuo jo paties. Linkime Dariui kuo didžiausios sėkmės“ – „Aeromix“ įkūrėja Renata Leganovič.