Siekiame žinių, laviname savo profesinius įgūdžius, planuojame turiningą laisvalaikį, o ar gerai pažįstame tai, kas arčiausia, kas padeda mums gyventi kasdien – savo kūną? Sportuoti tampa vis populiariau, tačiau viešojoje erdvėje matomi itin tvirti, atletiški profesionalų kūnai dažnai atrodo nepasiekiami kaip mėnulis, tad nemaža dalis žmonių užuot pradėję tobulinti save palaipsniui, pagal savo poreikius, iš vis atsisako šios minties ir lieka sėdėti ant sofos.
„Svarbu pradėti nuo silpniausių savo vietų ir judėjimo pagrindų mokytis iš mažų vaikų“, – teigia garsus fitneso treneris iš Italijos Lorenzo Sommo. Buvęs buriuotojas, tarptautinis lektorius seminaruose treneriams, Fitneso mokymo centro „Aeromix“ dėstytojas ekspertas, sportuojantis jau ne vieną dešimtį metų, iki šiol kasdien ieško vis naujų natūralių būdų kūnui judėti ir kelia sau iššūkį atrasti vis ką nors naujo.
Fineso ekspertas įsitikinęs, kad atradus savo kūno galimybes susikurti naują kūną ir net tapti super žmogumi gali kiekvienas, kuris tuo tiki. Svarbu plėsti savo mąstymą ir nekartoti sau, kad esu tik žmogus – tinkamai parinkus saugius metodus savo kūno galimybes išplėsti gali visi. Jei vertinsime savo kūną kaip dovaną, bus lengviau žiūrėti į jį pagarbiai, tinkamai naudoti ir tobulinti.
Norintiems susikurti geresnį santykį su savo kūnu, didinti sąmoningumą, gebėjimą įsiklausyti į kūno siunčiamus signalus, atpažinti savo kūno galias ir jas plėsti, L. Sommo siūlo taikyti penkias paprastas taisykles:
1. Pradėkite nuo silpniausių vietų. Dažnai žmonės silpnąsias puses nori nuslėpti, o akcentuoti gabumus. Vis tik ilgajame laikotarpyje labai svarbus balansas, todėl silpnų fizinių gebėjimų tikrai neverta apleisti. Stiprinant savo gebėjimus teks nemažai treniruotis, dirbti su savim, bet galiausiai nuolatinis judėjimas taps nauja jūsų komforto zona.
2. Treniruokitės lyg mažas vaikas. Pradėkite nuo pratimų, užsiėmimų, kuriuos darydami jaučiatės patogiai ir pamažu pažinsite save bei tobulėsite. Norint išlaikyti motyvaciją ir tęsti treniruotes, tai turi būti smagi, maloni veikla, tad pasirinkite užsiėmimus, pratimus, kuriuos gebate atlikti, nekelkite sau pernelyg didelių tikslų per trumpą laikotarpį. Stebėkite kūdikius ir jų judėjimą erdvėje, jų judesių laisvę, bandymą pagarbiai ir smalsiai pažinti naują pasaulį, darant tą be baimės. Žiūrėkite į sportą kaip į žaidimų aikštelę, kurioje galite atskleisti savo galimybes ir darykite tą be įtampos, o mėgaudamiesi.
3. Dirbkite su treneriu. Savarankiškai sportuojant, ypač, kol neturite išlavinto gebėjimo girdėti savo kūną, suprasti jo duodamus ženklus, kyla pavojus, kad judesius atliksite neteisingai ir galite prisidaryti sau žalos. Profesionalaus trenerio priežiūra padės rasti savo kūno galias ir jas stiprinti palaipsniui, saugiai, tinkamu eiliškumu ir subalansuotu krūviu.
4. Žiūrėkite į savo kūną kaip į visumą. Sveikas, tvirtas, judrus kūnas stipriai susijęs ir su emocine gerove, nuotaika, o sportas suteikia daugiau energijos, pakelia tonusą, leidžia jaustis žvaliems, darbingiems. Taip pat svarbu užtikrinti, kad būtų išnaudojamas visų raumenų grupių potencialas, netreniruoti tik pilvuko, sėdmenį, rankų ar pan.
5. Išbandykite skirtingas sporto rūšis. Tai ne visada labai paprasta, tačiau kuo daugiau užsiėmimų, skirtingų treniruočių išbandysite, tuo aiškiau pajusite, kokia fizinė veikla geriausiai atitinka jūsų kūno poreikius, kur jaučiatės komfortabiliausiai, kur norisi grįžti.
Fitneso profesionalas iš Italijos pastebi, kad ilgus metus sporto pasaulyje buvo akcentuojama itin daug draudimų – ko negalima daryti, kas nesaugu, pernelyg daug nesigilinant į individualius poreikius ir gebėjimus. Šiuo metu fitnesas išgyvena revoliuciją, o funkcinės treniruotės padeda judėti taip, kaip ir buvome natūraliai sutverti.